Tito Paris

Pieśniarka fado Mariza nazwała go najwspanialszym głosem z Cabo Verde, jednym z najbardziej niezwykłych - nagrała z nim duet na swojej płycie "Terra". W rodzinnym kraju mówią o nim: "Skarb, drogie dziecko wyspy Sao Vincente".

Któż mógłby lepiej złożyć hołd niedawno zmarłej wielkiej artystce z Wysp Zielonego Przylądka, Cesarii Evora, jak nie jej krajan - Tito Paris. Ukłonem w stronę wielkiej Cesarii, wieczorem tęsknej, kabowerdyjskiej morny rozpocznie się Siesta Festival II.

Przyznacie Państwo, że trudno o bardziej magiczny początek.

 

 

 

Buika

Miłośnikom fado blisko jest do wieczornej atmosfery Madrytu, Barcelony, Sewilli, do atmosfery i muzyki filmów Pedro Almodovara. I właśnie z nich znamy fascynujący głos kolejnego artysty Siesta Festival II! Intensywność osobowości Buiki, moc i charyzma Jej głosu nie pozostawiają miejsca na odwrócenie uwagi. Kolejne triumfalne płyty autorskie, duety z Marizą, Sealem, legendarną Chavelą Vargas czy Aniushką Shankar ustawiły Buikę w panteonie największych gwiazd współczesnej sceny muzycznej.

Nigdy nie ma dwóch jednakowych występów Buiki, a ten na Siesta Festival będzie do tego pierwszym występem Artystki w Trójmieście! Już teraz można zacierać ręce i czekać na głos, jakiego nie słyszał świat bodaj od czasu debiutu Cassandry Wilson.

 

 

 

Yasmin Levy

Jest dzisiaj najbardziej wielbioną wokalistką z Izraela, ale Yasmin czerpie swe inspiracje z wielokulturowego bogactwa Żydów Sefardyjskich, Turcji (skąd pochodzi jej ojciec, uznany kompozytor i kantor), flamenco, którego uczyła się w Sewilli. Yasmin korzysta z tej tradycji, ale i tworzy własne piosenki, dzięki czemu możemy spodziewać się szczególnie barwnej mieszanki kulturowej podczas Jej koncertu.

Występowała w Cornegie Hall i Sydney Opera House. Czas żebyśmy mogli usłyszeć i zobaczyć ją na deskach Filharmonii Bałtyckiej już w kwietniu!.

 

 

 

Blick Bassy

W klubie Parlament, w niedzielną noc, po koncercie Yasmin Levy
w Filharmonii, festiwal zakończy Blick Bassy, rewelacyjny artysta
z Kamerunu. Ktokolwiek (a są ich miliony) kocha Richarda Bonę, z całą pewnością zachwyci się muzyką Blicka.

Fascynacja współczesną muzyką Brazylii, jazzem, popularną muzyką Afryki Zachodniej uczyniły z Blicka artystę na wskroś oryginalnego. Jego dwie autorskie płyty: "Leman" i "Hongo Calling" wydała prestiżowa wytwórnia World Connection. Bezsprzecznie Blick godnie zastąpi zeszłorocznego króla klubowej Siesty, Yamiego

 

 

 

Raquel Tavares

Dziewczyna z Lizbony, która wygrała najważniejszy konkurs dla pieśniarzy fado: Grande Noite do Fado i otrzymała nagrodę im. Amalii Rodriques, jako nowa rewelacja tradycyjnej portugalskiej pieśni. Mocny, głęboki, zmysłowy głos, nieokiełznana ekspresja sceniczna i egzotyczna, zachwycająca uroda - to wszystko podczas Fado na Barce w Mieście Aniołów.

Jesteśmy przekonani, że wraz z Raquel przeniesiemy się w te chwile do górzystych uliczek gorącej Lizbony!.