Buika

Miłośnikom fado blisko jest do wieczornej atmosfery Madrytu, Barcelony, Sewilli, do atmosfery i muzyki filmów Pedro Almodovara. I właśnie z nich znamy fascynujący głos kolejnego artysty Siesta Festival II! Intensywność osobowości Buiki, moc i charyzma Jej głosu nie pozostawiają miejsca na odwrócenie uwagi. Kolejne triumfalne płyty autorskie, duety z Marizą, Sealem, legendarną Chavelą Vargas czy Aniushką Shankar ustawiły Buikę w panteonie największych gwiazd współczesnej sceny muzycznej.

Nigdy nie ma dwóch jednakowych występów Buiki, a ten na Siesta Festival będzie do tego pierwszym występem Artystki w Trójmieście! Już teraz można zacierać ręce i czekać na głos, jakiego nie słyszał świat bodaj od czasu debiutu Cassandry Wilson.

 

Jej debiutancki album Buika ukazał się nakładem wydawnictwa Warner Music w 2005 roku. Rok później wyszedł drugi album Mi niña Lola, nagrodzony jako Najlepszy Album i Najlepsza Produkcja podczas ceremonii rozdania Hiszpańskich Nagród Muzycznych. Jej trzeci projekt Niña de fuego wprowadził ją do świata najlepszej współczesnej muzyki fusion i zdobył dla niej nominacje dla Najlepszego Albumu i Najlepszej Produkcji podczas ostatniej edycji latynoamerykańskich nagród Grammy.

 

 

Jej ostatni album El Ultimo Trago nagrany na Kubie to efekt współpracy ze słynnym kubańskim pianistą, Chucho Valdésem. Jest on hołdem oddanym meksykańskiej pieśniarce Chaveli Vargas w 90. rocznicę jej urodzin.

 

Buika swoją wysoką pozycję w muzycznym świecie osiągnęła idąc drogą naznaczoną afrykańskimi korzeniami jej przodków, a także dzięki pasji, spontaniczności i nieskazitelnym wykonaniom muzycznym.

 

W 2011 Buika wykonała dwie piosenki w filmie Pedro Almódovara „Skóra, w której żyję”.