SIESTA FESTIVAL * GDAŃSK * WEEKEND MAJOWY 2011

Program Siesta Festival >

Trójkowa „Siesta“ Marcina Kydryńskiego, jedna z najpopularniejszych audycji radiowych, wchodzi wkrótce w dziesiąty rok swego istnienia. Jej ściśle autorskie wersje płytowe od sześciu lat nieodmiennie zapełniają listy bestsellerów i większość z nich otrzymała status Platynowej Płyty.
 
Siesta Festival wydaje się być naturalną, długo oczekiwaną kontynuacją tej drogi. Próżno szukać miejsca doskonalszego na to wydarzenie, niż Gdańsk, którego wielowiekowa tradycja miasta portowego, otwartego na świat, wielokulturowego, tętniącego życiem i tęskniącego za przygodą jest dla idei Siesty wymarzoną przystanią. Siesta bowiem to fascynacja różnorodnością naszej Planety, to wieczne przenikanie się kultur, ich wzajemne przeglądanie się w sobie nawzajem, to spotkania ludowej spuścizny z współczesną, europejską harmonią i jazzową swobodą. Siesta Festival, jak i jego płytowe poprzedniczki to także miejsce dla prezentacji twórczej myśli fotograficznej, wychowanej w z górą stuletniej szkole National Geographic.
 
Pierwszy Siesta Festival rozpocznie się w najbliższy „Długi Weekend Majowy“, od 29 kwietnia 2011. Każdy dzień przyniesie muzykę z innej części świata. W przyszłości ideą Siesta Festivalu będzie tworzenie unikatowych projektów, na styku kultur, doświadczeń, religii. Mamy nadzieję, że silnie zaistnieje także środowisko polskie.
 
               Już w pierwszej edycji Siesta Festivalu, chcielibyśmy przedstawić na finał nadzwyczajny projekt z udziałem wybitnych polskich muzyków i dwóch wielkich gwiazd światowego formatu. Wieczór firmowany także nazwiskiem Anny Marii Jopek będzie próbą odnalezienia wspólnej wrażliwości dla wielu pozornie odległych zakątków polskiej muzyki - od Średniowiecza, poprzez klasykę, folk, jazz, aż do współczesnej i autorskiej.
 
                Każdego wieczoru festiwalu po głównym koncercie entuzjaści muzyki będą spotykać się w klubie, na nocnych koncertach. Może to być taneczna, szczęśliwa muzyka z Afryki. Ci zaś, którzy wolą spokojną, elegancką atmosferę restauracji będą mogli spotkać w niej mistrzów portugalskiego fado. Zależy nam, by po raz pierwszy pokazać w Polsce tę przejmująco piekną muzykę niejako „w jej naturalnym środowisku“, jakim są tawerny starej Lizbony. Gdańska starówka znakomicie przejmie na tych kilka dni rolę portugalskiej stolicy.
 
               Jesteśmy pewni, że wokół Siesta Festivalu uda się skonsolidować środowisko podróżników i fotografów, z którego wywodzi się twórca Siesty, Marcin Kydryński. Liczymy na fascynujące spotkania i wystawy. Współpracuje przy tym przedsięwzięciu najbardziej prestiżowa firma fotograficzna świata: Leica.
 
Siesta to znacznie więcej, niż muzyka – to styl życia. Częstokroć, wbrew sugestii zawartej w nazwie, styl życia niezwykle aktywny, dynamiczny, wiecznie poszukujący nowych wyzwań.
 
               W dniach Siesta Festivalu Gdańsk stanie się już nie tylko Europejską Stolicą Kultury: na tę jedną szczęśliwą chwilę będzie Centrum Wielokulturowego, Otwartego Świata, pełnego otwartych, żądnych wrażeń ludzi. Na pewno więc spotkamy się na Siesta Festival w Gdańsku w dniach 29.04.-01.05.2011 na jednym z wielu, ale może i na wszystkich koncertach...